Pár rád, jak vybrat pánské hodinky abyste nenaletěli.

Rozpočet na nové pánské hodinky

Při výběru hodinek, je dobré si udělat rozpočet. V jaké cenové hladině budu hodinky hledat a kolik jsem schopný dát maximálně. Jako příklad si dáme rozpočet do 10 tisíc a maximum 15 tisíc. Projdeme si e-shopy, seznámíme se s nabídkou a vybereme dva, tři favority. Máme přehled, co se dá pořídit do 10 tisíc tak se podíváme na maximální rozpočet. V maximálním rozpočtu se nám můžou objevit hodinky, které jsou o třídu výš, jiná prestižnější značka, hodinky ve slevě atd. Pak už záleží jen na nás, čemu dáme přednost.

Ceny pánských značkových hodinek

Značkové pánské hodinky se dají pořídit i za cenu cca tisíc korun (třeba Casio), ale musíme si uvědomit, že hodinky těch nejprestižnějších značek můžou dosahovat několika milionů. Je to jak s auty. Některé firmy vyrábí jenom střední třídu, jiné mají v prodeji hodinky za 3 tisíce ale i za 150 tisíc a ty nejprestižnější jdou do milionů.

Cenová hladina pro Čechy

Jak jsem psal, značkové hodinky se dají pořídit už za cenu kolem tisíc korun. S rozpočtem do 10 tisíc už můžete mít kvalitní hodinky uznávaných firem jako je Seiko, Citizen, Orient, Wenger atd.

Kategorie hodinek dle použití

Při výběrů hodinek, bychom měli pamatovat, kdy a kde budeme hodinky nosit a používat. Na významných společenských akcích, tam kde na sobě budete mít oblek, se nehodí mít na ruce velké sportovní hodinky. Naopak, společenské hodinky nejsou stavěné na to, aby se používaly při sportu.

Pánské hodinky do společnosti

Hodinky do společnosti, jsou většinou velmi decentní. Jejich velikost (průměr) zpravidla nepřesahuje 42 mm. Mají jednoduchý ciferník bez chronografu a luminiscenčních vrstev. Nemají obyčejně ani závratnou voděodolnost a delší pobyt v mokrém a vlhkém prostředí může hodinky poškodit.

Volnočasové hodinky

Je těžké v dnešní době rozdělit pánské hodinky do kategorii dle použití. Většina dnešních značkových hodinek ale své historické předlohy má.

Sportovní hodinky

Jeden s nejčastějších typu hodinek. Hodinky s Chronografem (stopky) a s tachymetrem, zpravidla zobrazeném na lunetě. Ten to typ byl (je) svázán s motosportem.

Hodinky pro piloty

V minulosti doslova otázka života smrti pro každého pilota. Pomoci hodinek si piloti dokázali zjistit a vypočítat, všechny potřebné údaje k zdárnému letu. Charakteristickým prvkem pilotních hodinek je logaritmická luneta.

Vojenské hodinky

Spíše jednodušší vzhled, vysoká odolnost a vynikající čitelnost za zhoršených světelných podmínek. Můžou být, s azymutární nebo telemetrickou lunetou.

Potápěčské hodinky

Hodinky pro potápěče mají jednosměrně otočnou lunetu, velmi dobrou čitelnost (luminiscenční vrstva na indexech a ručičkách). Dalším typickým prvkem je, že se na první pohled výrazně liší hodinová a minutová ručička. Profesionální potápěčské hodinky musí splňovat přísnou normu ISO 6425 a na ciferníku můžou mít nápis Divers (ale není to pravidlo!). Na trhu jsou samozřejmě i stovky jiných „skoro potápěčských“ hodinek, které mají vodotěsnost 200 m i více. Pro běžné plavání, šnorchlování anebo amatérské prázdninové potápění nám takové hodinky většinou postačí. Jestli chcete ale opravdové certifikované Diver´s hodinky, je třeba pořádně prostudovat parametry hodinek (nebo se informovat u prodejce), zdali splňují normu ISO 6425.

Qurtzové, automaty nebo klasické mechanické hodinky?

Velmi důležitým parametrem při výběru pánských hodinek je, jaký strojek pohání hodinky. Velmi zjednodušeně popíšu, v čem jsou hlavní rozdíly.

Mechanické hodinky

Tyto strojky můžeme rozdělit na klasické, které se natahují pomocí korunky a automaty, jež se primárně natahují pomocí závaží při pohybu ruky. Jsou to klasické hodinky, se všemi těmi kolečky a pružinou, která to všechno uvádí do pohybu. Mějte na paměti, že takové hodinky potřebují vaší péči. Hodinky se musí natahovat, a i automaty kterýma nepohybujete se vám po čase zastaví. Je nutné hodinky seřizovat, odchylka přesnosti záleží podle strojku ale +25 s -30 s za den není žádná výjimka i ty nejdokonalejší mechanické strojky, nedosahují přesnosti obyčejných quartzových hodinek.

Quartzové hodinky

Srdcem těchto hodinek je vlastně integrovaný obvod, kde křemenný oscilátor převádí energií na elektronické kmity. Nejčastěji jsou to hodinky na baterií, která vydrží cca 2-3 roky. Napájení ale může být i pomocí světla (solární – třeba systém Eco-Drive), nebo pomocí systému „kinetic“, který získává energií pomocí závaží (obdobně jako u klasických automatu) a tou napaji qurtzový strojek. Quartzové hodinky jsou praktický bezúdržbové s velkou přesnosti.

Proč se vyrábí klasické hodinky, když quartzové jsou tak skvělé?

Když se na trhu objevily první quartzové náramkové hodinky (Seiko Astron 1969), svět se doslova zbláznil a všichni chtěli velmi přesné a skoro bezúdržbové hodinky. Mnoho výrobců klasických hodinek ukončilo v té době výrobu. Časem se ale čím dál tím více zákazníků, začala vracet ke klasickým hodinkám. Lidé chtějí mít hodinky s „duši“. Tyto miniaturní umělecká díla, se staly určitou známkou prestiže. Ručně vyráběné hodinky, těch top hodinářských firem dosahují cen i několik desítek milionů. Nemusíte zoufat, jestli vás klasické hodinky zaujaly, dají se pořídit i do deseti tisíc.

Jakou značku pánských hodinek vybrat?

Určitě tady nevyjmenují všechny značky, které vyrábí kvalitní hodinky. Napíšu spíš, co je pro mě důležité při výběru značky.

Jaké hodinky bych si nekoupil?

Možná to někoho překvapí, ale nekoupil bych si pánské hodinky nejrůznějších módních značek, jakou jsou Diesel, Guess, Tommy Hilfiger, Emporio Armani atd. I když vtom nevidím úplné zlo, myslím si, že je to vlastně sezonní záležitost a cena neodpovídá kvalitě, platíme tady za značku. Nikdy bych si nekoupil, hodinky nějaké anonymní značky, o které vůbec nic nevím. Dávám přednost, standardním hodinářským firmám s mnohaletými zkušenostmi s výrobou hodinek.

Jaké značky stojí za pozornost?

Myslím si, že u nás se prodávají nejvíc pánské hodinky do deseti tisíc. V této cenové hladině, jsou pro mě jasnými favority Japonské značky.

Japonské značky

Skvělé zpracování, kvalita, inovace, tak bych je stručně charakterizoval.

Casio, Seiko, Citizen, Orient

Evropské značky

Určitě neuděláte chybu, když si koupíte hodinky

Junghans(Německo), Zeppelin(Německo), Junkers(Německo), Boccia Titanium(Německo), Festina(Španělsko/Švýcarsko), Vostok(Litva)

USA

Nejprodávanější Americké značky hodinek v ČR

Bulova, Timex

Švýcarské značky

Švýcaři, jsou samozřejmě mistry v hodinářském řemesle ale také si za to nechávají pořádně zaplatit. Jejích síla, je především v klasických luxusních hodinkách. Přesto můžete koupit hodinky s označením „Swiss made“ za méně než deset tisíc.

Wenger, Certina, Tissot, Davosa, Luminox

 

Luxusní značky

Některé z luxusních značek, které se objevují v prodeji v ČR

Breitling, Zenith, Rolex, Omega, TAG Heuer, Hublot, Montblanc, Oris, Epos, IWC

 

 

Nejvyšší hodinářská třída

Patek Philippe, Breguet, Jaeger LeCoultre, Audemars Piguet, Ulysee Nardin, Piaget

Kde koupit značkové hodinky?

Největší internetový obchod s hodinkami v České republice.

Autorizovány internetový obchod s hodinkami.

reklama

Helveti.cz - Hodinky od specialistů