Jednoduše pro začátek, quartzový strojek je poháněn baterii, mechanický strojek má energii uloženou v peru. Hodinky s mechanickým strojkem se natahují ručně nebo s použitím automatu (samo natahovací pomocí pohybu ruky).

Tak co si vybrat?

Když se na trhu objevily první quartzové hodinky, byla to doslova revoluce. Hodinky na baterii, které nemusíte každé ráno natahovat! Přesnost quartzových hodinek je ±15 s za měsíc, vynikající mechanické hodinky +8s -3s za den! Nebudu to dál rozvádět, ale je to dané frekvencí krystalu(quartz) až 32 768Hz. Mnoho hodinářských firem, které zaspaly přechod na quartzový pohon, v té době zkrachovalo. Zdálo se, že klasickým mechanickým hodinkám odzvonilo. Opak je ale pravdou. Po quartzovém boomu, se část zákazníku začala vracet k mechanickým hodinkám. Mechanické hodinky jsou prostě vášeň, miniaturní umělecká díla. Je to jako koupě motorky Harley nebo auta Ferrari. Hodinky s mechanickým pohonem potřebují vaší péči. Musíte je natahovat, nebo automaty alespoň seřizovat, aby hodinky šly přesně.

Shrnutí.

Pro běžné každodenní nošení a pro začátečníky, doporučují vybírejte quartzové hodinky. Když si myslíte, že na to máte a je třeba se posunout dál, kupte mechanické. 

 

QUARTZOVÉ

Plusy: Přesnost, bez údržby, velký výběr, kvalitní značkové už cca od 2 tisíc
Mínusy: kratší životnost než mechanické strojky

Můžete se také setkat s quartzovýmí hodinkami které nejsou na baterií. Třeba Seiko kinetic, speciální patent, který ukládá energii z pohybu ruky a napájí quarzový strojek. Velmi populární jsou hodinky se solárním napájením.

MECHANICKÉ

Plusy: delší životnost, prestiž, výjimečnost.
Mínusy: celková údržba hodinek, natahování hodinek, i když máte automat tak občas musíte hodinky seřizovat nebo natahovat. Cena hodinek. Vyšší náchylnost na otřesy.

Nejčastěji se setkáte s “automatem” natahování pohybem ruky, a “klasikou” s natažením hodinek pomocí korunky.

Podívejte se na video jak fungují klasické strojky.

Kde koupit značkové hodinky?

Největší internetový obchod s hodinkami v České republice.

reklama

Autorizovány internetový obchod s hodinkami v České republice.

Helveti.cz - Hodinky od specialistů